Jak okiem sięgnąć w całej Polsce na wielu placach trwają prace budowlane, w mieszkaniach w dalszym ciągu wykonuje się większe lub mniejsze remonty. W prawie wszystkich przypadkach produkuje się bardzo wiele odpadów. Część z nich można ponownie wykorzystać, ale jednak z większością trzeba będzie się pożegnać i zutylizować. Funkcjonujące od paru lat przepisy ustawy w sprawie gospodarki odpadami zakładają wprawdzie, że wytwórcą tych odpadów jest wykonawca, jednak w wielu przypadkach albo inwestor jest jednocześnie wykonawcą lub też wykonawca w umowie zrzuca odpowiedzialność za usunięcie odpadów na inwestora.

Co zrobić z tymi odpadami? Skończyły się już na szczęście czasy, kiedy bezkarnie można było wywozić takie gruz oraz inne odpady na dzikie wysypiska. Taki proceder jest nielegalny i zagrożony nie tylko karą grzywny, ale również obowiązkiem usunięcia wszystkich odpadów z tego miejsca. Zamiast tego warto zdecydować się na wynajem kontenera na gruz.

Czy warto wynajmować kontener na gruz?

Przed podjęciem decyzji o wynajęciu kontenera na gruz, dobrze jest się zorientować, co to w ogóle jest taki kontener na gruz? Kontenery na gruz, zwane również kontenerami budowlanymi, są to metalowe pojemniki o pojemności od kilku do nawet kilkunastu metrów sześciennych, przeznaczone do gromadzenia oraz wywozu odpadów budowlanych. Są one wykonane z materiałów o wysokiej jakości i charakteryzują się wysoką odpornością na działanie mechaniczne, chemiczne oraz oddziaływanie warunków atmosferycznych. Te kontenery wynajmowane są do usunięcia odpadów budowlanych, które powstały podczas prac budowlanych lub remontowych.

Odpady budowlane to bardzo szeroka grupa odpadów, do których można zaliczyć wszelkiego rodzaju gruz – betonowy, ceramiczny, ceglany, ale również części okien, mebli, odpady chemiczne, opakowania po materiałach budowlanych i wielu innych. Wielu uważa, że na budowę wystarcza jeden kontener na gruz, do którego można wrzucać wszelkie powstałe odpady. Nie każdy inwestor zdaje sobie sprawę decydując się na wynajem kontenera na gruz, że do takiego kontenera można wrzucać jedynie gruz, a pozostałe odpady tzw. zmieszane muszą być umieszczane w osobnym pojemniku. Jest to ważne podczas jego utylizacji, gdyż czysty gruz jest odpadem bezpiecznym dla środowiska, natomiast jeśli będzie on zawierać inne odpady, np. chemiczne, to według katalogu odpadów zostanie już określony jako odpad niebezpieczny, a więc koszt jego utylizacji będzie odpowiednio większy.  Wynajem kontenera na gruz będzie się opłacać zarówno przy wielkich budowach i remontach, jak i przy tych mniejszych, czy też pracach wyburzeniowych. Czysty gruz bardzo często jest poddawany recyklingowi, więc koszt jego usunięcia przy pomocy specjalistycznego kontenera jest bardziej opłacalny niż samodzielne wywożenie gruzu niż w wielkich bagach bezpośrednio do przedsiębiorstwa komunalnego.

Wynajęcie kontenera na gruz ma wiele zalet

Zarówno wykonawca jak i inwestor będzie korzystać na wynajęciu kontenera na gruz. Taki wynajem daje im przede wszystkim spokojną głowę, jeśli chodzi o sprawę utylizacji odpadów budowlanych. Dobre firmy oferujące wynajem kontenera na gruz, w usłudze zawierają kompleksowe załatwienie sprawy, a więc przywiezienie kontenera, załadowanie już kontenera pełnego odpadów oraz utylizację wspomnianych już odpadów czyli w tym przypadku gruzu budowlanego. Sprawdzone firmy są punktualne i sprawy załatwiane są na telefon.

W zależności od potrzeb klienta kontener może być podstawiony na określony czas na budowy – wówczas gruz trafia bezpośrednio do kontenera lub jest dostarczany wyłącznie na czas załadunku gruzu do kontenera. Nie można zapominać, że jeśli kontener jest ustawiony na pasie jezdni, co wymaga uzyskania zezwolenia na zajęcie pasa drogi. Jest to konieczność, bez której można się narazić na karę grzywny. Wynajęcie kontenera jest rozwiązaniem pozwalającym na sprawną gospodarkę odpadami budowlanymi. Nie ma już potrzeby składowania gruzu, gdzieś na boku na placu budowy, rozbiórki czy przed blokiem, gdzie trwa remont. Czysto sprawnie oraz tanio, a przecież właśnie o to chodzi.