Ortodonta w Krakowie – na czym polega leczenie ortodontyczne i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ortodonta to lekarz stomatolog, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu wad zgryzu i nieprawidłowości w ustawieniu zębów. Leczenie ortodontyczne jest procesem, który ma na celu poprawę estetyki i funkcji uzębienia, a także zapobieganie powikłaniom zdrowotnym związanym z nieprawidłowym zgryzem. Leczenie ortodontyczne może przynieść wiele korzyści, takich jak:

  • poprawa wyglądu twarzy i uśmiechu
  • poprawa komfortu i skuteczności żucia
  • poprawa wymowy i oddychania
  • poprawa higieny jamy ustnej i zapobieganie próchnicy i chorobom dziąseł

Odkryj zalety leczenia ortodontycznego i zacznij się uśmiechać!

Leczenie ortodontyczne to inwestycja w Twoje zdrowie, urodę i samopoczucie. Dzięki leczeniu ortodontycznemu możesz poprawić swój wygląd, komfort i skuteczność żucia, wymowę i oddychanie, a także zapobiec wielu problemom zdrowotnym związanym z nieprawidłowym zgryzem. Ortodonta w Krakowie jest dostępny dla osób w każdym wieku i może przeprowadzić leczenie za pomocą różnych rodzajów aparatów ortodontycznych, dopasowanych do Twoich potrzeb i preferencji. Efekty leczenie ortodontycznego są trwałe i widoczne. Leczenie ortodontyczne to najlepszy sposób na uzyskanie pięknego i zdrowego uśmiechu, który podniesie Twoją pewność siebie i poprawi jakość życia.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne krok po kroku?

Leczenie ortodontyczne składa się z kilku etapów, które mogą trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od stopnia zaawansowania wady zgryzu i rodzaju aparatu ortodontycznego. Etapy te to:

  • Konsultacja – podczas pierwszej wizyty u ortodonty pacjent poddawany jest szczegółowemu badaniu jamy ustnej, w tym ocenie stanu zgryzu i zębów. Ortodonta wykonuje również zdjęcia rentgenowskie i modele gipsowe zębów, które służą do ustalenia planu leczenia i doboru odpowiedniego aparatu ortodontycznego. Ortodonta omawia z pacjentem cele, koszty, czas trwania i oczekiwania związane z leczeniem ortodontycznym.
  • Założenie aparatu – aparat ortodontyczny jest urządzeniem, które wywiera stały nacisk na zęby, powodując ich stopniowe przemieszczanie się w pożądanym kierunku. Aparat może być stały lub ruchomy, metalowy lub estetyczny (np. przezroczysty lub kolorowy). Aparat stały składa się z metalowych lub ceramicznych zamków (bracketów), które są przyklejane do zębów i łączone metalowym łukiem (drutem). Aparat ruchomy jest wykonany z akrylu i można go zdejmować na czas jedzenia i mycia zębów. Aparat należy nosić przez cały czas leczenia, z wyjątkiem aparatu ruchomego, który można zdejmować na kilka godzin dziennie.
  • Kontrole – leczenie ortodontyczne wymaga regularnych wizyt kontrolnych u ortodonty, co 4-6 tygodni. Podczas kontroli ortodonta sprawdza stan aparatu i zębów, dokonuje ewentualnych korekt i regulacji aparatu, a także instruuje pacjenta, jak dbać o higienę jamy ustnej i aparat. Ortodonta monitoruje postępy leczenia i informuje pacjenta o osiągniętych efektach.
  • Zdejmowanie aparatu – po osiągnięciu zamierzonego efektu leczenia ortodonta zdejmuje aparat i ocenia ostateczny wynik. Następnie nakłada na zęby retainer, czyli specjalną nakładkę lub drucik, który zapobiega cofnięciu się zębów do poprzedniego ustawienia. Retainer należy nosić przez określony czas, zależny od indywidualnej sytuacji pacjenta. Zazwyczaj retainer nosi się przez całą dobę przez pierwsze kilka miesięcy po zdjęciu aparatu, a potem tylko w nocy przez kolejne kilka lat.

Gdzie znaleźć dobrego ortodontę w Krakowie?

Jeśli szukasz doświadczonego i profesjonalnego ortodonty w Krakowie, zapraszamy do  Centrum Medycznego przy ulicy Armii Krajowej 5. To nowoczesna placówka medyczna, która oferuje kompleksową opiekę stomatologiczną na najwyższym poziomie. W naszych gabinetach znajdziesz wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin stomatologii, w tym ortodoncji. Oferujemy szeroki zakres aparatów ortodontycznych, dopasowanych do potrzeb i oczekiwań każdego pacjenta. Zapewniamy również komfortowe warunki leczenia, nowoczesny sprzęt i przyjazną atmosferę.

Nie czekaj i umów się na konsultację już dziś! Skontaktuj się z nami telefonicznie lub zapisz się online. Zadbaj o swój piękny uśmiech razem z nami!