Ultrabooki są urządzeniami, które, począwszy od 2011 roku, sukcesywnie zwiększają swoją popularność. Trudno się temu dziwić, gdyż zapewniają użytkownikom wszystko, czego oczekują od wysokiej jakości laptopów, jednocześnie dbając o wygodę w podróży. Zanim jednak przejdziemy do wyboru własnego ultrabooka, warto dowiedzieć się o nich wszystkiego, co najważniejsze.

  1. Czym są ultrabooki?
  2. Dla kogo przeznaczone są ultrabooki?
  3. Ultrabooki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
  4. Dlaczego warto zdecydować się na ultrabooki?

W obecnych czasach nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania bez takich urządzeń jak smartfon, tablet czy laptop. To właśnie one łączą nas ze światem za pomocą Internetu – prywatnie bądź też zawodowo. Renomowani producenci sprzętu, doskonale zdając sobie z tego sprawą, zadbali o pełną wygodę klientów. Chcąc zapewnić im dostęp do nowoczesnej technologii w zróżnicowanych warunkach, przygotowali ultrabooki, czyli urządzenia wymarzone dla każdego, kto dużo czasu spędza w podróży…

Czym są ultrabooki?

Wiele osób zapewne zastanawia się, jakie urządzenie kryje się pod tą enigmatyczną nazwą. Otóż ultrabooki to nic innego jak niewielkich rozmiarów, lekkie laptopy. Posiadają one wszystkie funkcje i możliwości, co ich większe odpowiedniki, z tą różnicą, że w pełni przystosowano je do mobilnego działania. Transport ultrabooków nie przedstawia nawet najmniejszych problemów, dzięki czemu możemy zabrać je w każdą podróż, nie rezygnując z oglądania filmów, grania w gry czy też pracy z dowolnego miejsca. Co nie mniej ważne, ultrabooki posiadają rozbudowaną baterię, która pozwoli działać urządzeniu przez bardzo długi czas bez konieczności podłączenia go do sieci – dzieje się tak, między innymi, dzięki niewielkiej przekątnej ekranu – nie pobiera dużo energii. Należy jednak pamiętać, że nie każdy użytkownik może być zadowolony z tego typu sprzętu, na co wpływ ma kilka różnych czynników. Specjaliści z niektórych branży (dla których liczy się każdy szczegół wyświetlany na ekranie), ale i miłośnicy gier wideo uruchamianych w najwyższej rozdzielczości, mogą szukać innego rozwiązania…

Dla kogo przeznaczone są ultrabooki?

Jak zostało wspomniane, ultrabooki, mimo swoich nietuzinkowych możliwości, skierowane są do konkretnego grona odbiorców. Szczególnie zadowolone z nich będą osoby odbywające częste podróże – zarówno zawodowe, jak i rekreacyjne. W takich sytuacjach niezmiennie zależy nam na jak największej mobilności, czyli lekkim bagażu i możliwości kompaktowego spakowania się. Tradycyjne laptopy niejako nam to utrudniają, zajmując znaczną ilość miejsca, niejednokrotnie wymagając wyposażenia się w oddzielną torbę. Inaczej jest z ultrabookami, które dzięki wspomnianej niewielkiej przekątnej ekranu, zmieszczą się nawet w aktówce czy codziennym plecaku. Co równie istotne, są to urządzenia, z których może skorzystać zdecydowana większość użytkowników, mając do dyspozycji wysokiej jakości flagowe modele, ale i podstawowe, tańsze – codziennego użytku.

Ultrabooki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

I choć wybierając ultrabooka, warto kierować się stricte indywidualnymi preferencjami, nie zapominajmy o kilku najważniejszych podzespołach, które mogą zaważyć na naszym zadowoleniu. Są to:

  • Procesor i RAM – jak w przypadku klasycznych laptopów, są to podstawowe wytyczne, odpowiadające za wydajność urządzenia. Na rynku znajdziemy ultrabooki z wysokiej jakości procesorami o kilku rdzeniach oraz nawet 16 GB pamięci RAM.
  • Wymiary i Ekran – w związku z tym, iż ultrabooki z definicji należą do małych laptopów, musimy spodziewać się niewielkich ich rozmiarów, w tym i przekątnej ekranu. Najczęściej spotkamy się z 13 oraz 14 calami, a także dodatkową opcją dotykowego ekranu (tzw. „2w1”).
  • Pamięć wewnętrzna – w ultrabookach najczęściej znajdziemy najnowszej generacji szybkie dyski SSD. Oprócz cichej pracy, charakteryzują się one znacznie wyższą odpornością na uszkodzenia, niż starszego typu dyski HDD.
  • Czas pracy na baterii – przy wyborze laptopów pojemność baterii niejednokrotnie odgrywa kluczową rolę. Ultrabooki posiadają ją bardzo wydajną – gwarantującą nawet 8 godzin pracy.
  • Dodatkowe funkcje – warto pamiętać również o wszelkich innych dodatkach, które mogą znacznie ułatwić nam pracę. Między innymi są to: podświetlana klawiatura, czytniki linii papilarnych czy też zwiększona liczba portów.

Dlaczego warto zdecydować się na ultrabooki?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe wytyczne, trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że ultrabooki to idealne rozwiązanie dla bardzo wielu osób. Zapewniają wygodę, dostęp do najnowszych technologii i długi czas działania podczas podróży pociągiem czy samolotem. Co więcej, na rynku znajdziemy szeroki ich wybór od najpopularniejszych producentów jak: Apple, Lenovo, Asus czy Huawei – czego idealnym przykładem są ultrabooki dostępne w sklepie: https://www.neonet.pl/laptopy/ultrabooki.html. Decydując się na tego typu laptopy, nie będziemy mogli sobie wyobrazić pracy z innego typu urządzeniem…

Artykuł sponsorowany