Każdy z nas udając się do kina, poza obejrzeniem dobrego filmu oczekuje tego, że spędzi seans w jak najbardziej komfortowych warunkach. Głównym wyznacznikiem wygody jest natomiast odpowiedni jakościowo fotel, cechujący się optymalnym stopniem ogólnie pojętej ergonomii. Wielu osobom zarządzającym placówkami kinowymi zdarza się ignorować aspekt dotyczący komfortu widzów, ponieważ wydaje im się, że nie przekłada się on w żaden sposób na satysfakcję z seansu oraz opinię o miejscu jego odbywania się. Czy na pewno jest to słuszne założenie?

Miękkość siedziska i oparcia

Bez wątpienia to, w jakim stopniu dany fotel będzie dla nas wygodny, zależy od jego miękkości. Ona z kolei determinowana jest przez rodzaj materiału użytego do wypełnienia siedzenia oraz oparcia, a także jego grubość. Optymalny mebel kinowy nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy – wówczas komfort jego użytkowania jest największy. Widz oczekuje bowiem, że wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, nieodłącznie związane z dłuższymi seansami, nie będzie skutkowało przewlekłym bólem karku czy kręgosłupa – a mogą one być następstwem zarówno korzystania z fotela zbyt miękkiego, w który się zapadamy, jak i tego stanowiącego jego kompletne przeciwieństwo.

Wyprofilowany kształt

Czynnikiem ściśle powiązanym z tym, który został omówiony wyżej, jest projekt fotela jeśli chodzi o jego kształt i profil. Dobry mebel dedykowany dla użytku kinowego musi uwzględniać cechy anatomiczne przeciętnego użytkownika i być wyposażony w takie elementy jak podłokietniki czy zagłówek. Nie bez znaczenia jest też kąt, pod jakim połączono ze sobą siedzenie oraz oparcie. Jeżeli wytwórca zadbał o te kwestie, korzystanie z fotela na pewno będzie o wiele przyjemniejsze niż w sytuacji, gdy zostały one pominięte lub potraktowane z lekceważeniem. Rada dla osób, których zadaniem jest aranżacja sal kinowych powinna więc brzmieć następująco: w pierwszej kolejności zawsze należy skupić się na jakości zamawianych artykułów, nie zaś na ich cenie. Ważne jest także, by decydować się na zakup towarów od sprawdzonych producentów, cieszących się nieposzlakowaną opinią – takich jak chociażby meganseating.com. Przesadna oszczędność prędzej czy później przełoży się bowiem na dyskomfort widzów, a ten z kolei na ich niechęć wobec odwiedzania danego kina.

Dodatkowe funkcjonalności

Innym aspektem który oddziałuje na to, jakie wrażenia wynoszą z seansu oglądający go ludzie, jest obecność opcjonalnych lecz przydatnych udogodnień, w które wyposażono fotel kinowy. Zaliczyć do nich można na przykład miejsce na kubek lub butelkę z napojem, czy składane podłokietniki. Większość placówek decyduje się na zakup siedzisk posiadających te dodatkowe komponenty/funkcje, tak by wychodzić naprzeciw oczekiwaniom widzów, choć wciąż zdarzają się miejsca, w których podobne udogodnienia są niedostępne – jednak nie należy od razu uznawać tego za minus, ponieważ duże znaczenie ma tutaj charakter konkretnego kina.

Komfort widzów podczas oglądania filmu jest niezmiernie ważną kwestią, jakiej nie można traktować po macoszemu. Wbrew przekonaniu żywionemu przez niektórych właścicieli kin, wygoda osób odwiedzających ich placówki ma znaczenie – jeśli każdy seans będzie nierozerwalnie wiązał się z bólem i zdrętwieniem pleców oraz kończyn klientów, najzwyczajniej w świecie zmienią oni miejsce spędzania swojego wolnego czasu na bardziej przyjemne, w którym można w pełni skupić się na filmie, nie zaś co sekundę myśleć o zmianie pozycji. A temu naprawdę trudno się dziwić.