Osoby pracujące na stanowisku magazyniera mają wśród swoich obowiązków między innymi obsługę przepływu towarów na terenie magazynu. Magazynier odpowiada za załadunek i rozładunek. Dba o utrzymanie porządku. Obsługuje urządzenia techniczne i sporządza dokumenty magazynowe. Ile zarabia się na takim stanowisku dzisiaj, a ile jeszcze kilka lat temu?

Gdzie magazynier zarobi najwięcej?

Jak w każdym zawodzie, zarobki na stanowisku magazyniera uzależnione są między innymi od miejsca zatrudnienia. Najwyższe wynagrodzenie za pracę magazyniera otrzymuje osoba zatrudniona w województwie mazowieckim, najniższe w województwie dolnośląskim. Co ciekawe, niewielkie znaczenie dla wynagrodzenia magazyniera ma wielkość firmy zatrudniającej czy przychody samego przedsiębiorstwa. Najwyższa płaca dla osoby zatrudnionej na tym stanowisku dotyczy firm o przychodach od 150 do 300 mln zł rocznie.

Ile zarabia magazynier?

Miesięczne wynagrodzenie na stanowisku magazyniera – mediana – wynosi dzisiaj około 4 500 zł. Oznacza to, że połowa magazynierów zarabia więcej niż  wskazana kwota, a druga połowa mniej. Co drugi magazynier zarabia dzisiaj od około 4000 zł do około 5100 zł. Natomiast najniższe zarobki – poniżej 3 900 zł – dotyczą około 25% wszystkich osób zatrudnionych na takim stanowisku. Podobna liczba magazynierów może liczyć na wynagrodzenie w kwocie przekraczającej 5150 zł. 

Ile zarabiał magazynier 3 lata temu?

Zarobki na stanowisku magazyniera wyraźnie wzrosły. Aby przekonać się, jak bardzo, wystarczy porównać dane z roku 2020 do danych obecnych. Trzy lata temu mediana zarobków na stanowisku magazyniera wynosiła około 3600 zł. Najniżej wynagradzani magazynierzy zarabiali mniej niż 3200 zł – dotyczyło to około 25% wszystkich osób na takim stanowisku. Natomiast 25% magazynierów zarabiało ponad 4200 zł miesięcznie. Na wyższe wynagrodzenie – rzędu około 4900 zł – mogło liczyć tylko około 10% wszystkich osób na tego typu stanowisku.

Czy warto zostać magazynierem w 2023 roku?

Praca magazyniera wiąże się głównie z pracą fizyczną, dlatego preferowanymi kandydatami na takie stanowisko są mężczyźni. Nie oznacza to jednak, że praca na magazynie to praca wyłącznie fizyczna. Wykonywanie tego zawodu wiąże się również z odpowiedzialnością. Co więcej, pozwala liczyć na solidne wynagrodzenie i możliwość rozwoju zawodowego. Praca magazyniera to świetny pomysł na start kariery, ponieważ pozwala zdobyć cenne doświadczenie. 

Największe zalety pracy na magazynie to:

  • dbanie o kondycję fizyczną – brak przesiadywania za biurkiem,
  • możliwość pracy w nadgodzinach i podwyższenia zarobków,
  • możliwość poznawania nowych technologii,
  • dobre wynagrodzenie.

Należy pamiętać jednak, że taka praca nie jest pozbawiona wad. Wiąże się bowiem między innymi z wysokim tempem pracy i stresem, który wynika z odpowiedzialności świadczenia pracy na takim stanowisku. Są to jednak wady, które można wskazać również przy wielu innych zawodach. 

Wynagrodzenie za pracę na stanowisku magazyniera wzrosło w ostatnich latach średnio o około 1000 zł. Możliwość podjęcia pracy na magazynie prezentuje się zatem coraz atrakcyjniej, zwłaszcza dla młodych mężczyzn rozpoczynających swoją karierę na rynku zatrudnienia. 

Artykuł sponsorowany