W tym artykule podzielimy się z wami kilkoma wskazówkami dotyczącymi bezpiecznego przeglądania Internetu. Mamy nadzieję, że pomoże wam on spędzać bezstresowo czas przed komputerem lub z telefonem w dłoni.

1. Korzystaj z bezpiecznych haseł.

Na początek, wydawałoby się, coś oczywistego. Jednak zatrzymajmy się na moment – czy każde z twoich haseł jest unikatowe? Czy wszystkie z nich zawierają znaki specjalne wielkie i małe litery oraz cyfry? Czy może jednak dostępu do twojej poczty e-mail, Facebooka czy konta w banku broni to samo hasło, brzmiące, powiedzmy “Alicja1974” (tutaj możesz podstawić swoje własne imię i datę urodzenia). Wiemy, wiemy, ustawienie kilkunastu różnych haseł w rodzaju “u!cMQ3rtcvNj29824g” do wszystkich usług, z których korzystamy online, zakrawa na koszmar. Ale pamiętajmy, że mogą nam w tym pomóc przeglądarki internetowe oraz aplikacje w rodzaju LastPass czy Password Safe. Wykonują one całą robotę za nas: zarówno przechowują wszystkie hasła, jak i pomagają stworzyć silne, bezpieczne ciągi znaków, z którymi nie poradzi sobie żaden haker.

2. Ukryj swój adres IP za pomocą VPN

Kiedy łączysz się z internetem, komputer, z którego korzystasz, komunikuje się za pomocą adresu IP, a ten adres IP może być użyty do zidentyfikowania naszych poczynań. Korporacje zbierają chętnie informacje na temat odwiedzanych przez nas stron i podejmowanych na nich działań (wprowadzane hasła do wyszukiwarek, zakupy, itd.). Nie jest to oczywiście zbyt bezpieczne i mało kto z nas tak naprawdę na to się godzi. Cóż, rzeczywistość wirtualna nie jest niestety zbytnio przychylna tym, którzy są naiwni i nie biorą sprawy we własne ręce. Na szczęście możemy to zmienić. Dziś łatwo jest bezpiecznie ukryć swój adres IP za pomocą VPN (czyli wirtualnej sieci prywatnej). Gdy łączymy się z Internetem za pośrednictwem VPN, cała nasza aktywność online przechodzi przez anonimowy adres IP w innym miejscu na świecie. Nie są do niego przypisane nasze personalia ani dane osobowe, zatem koniec ze śledzeniem! W każdej chwili możemy zmienić serwer, z którego się łączymy. W dodatku możemy w ten sposób korzystać z najlepszych kasyn online, które często blokują dostęp do swoich serwisom graczom z Polski

3. Gdy surfujesz, korzystaj z trybu incognito

Być może znasz już tryb incognito (inaczej znany jako “tryb prywatnego przeglądania”). Jest to funkcja przeglądarki (posiadają ją Chrome, Safari, Firefox i wszystkie inne przeglądarki), która pozwala na otwarcie okna, które ogranicza śledzenie naszych poczynań. W trakcie sesji nie są zapisywane pliki cookie, program nie udostępnia naszej lokalizacji, nie wykorzystuje historii przeglądania ani nie zapisuje żadnych odwiedzanych adresów (poza okresem trwania sesji przeglądania). Po zakończeniu przeglądania po prostu zamykamy okno i wszystkie te dane zostają skasowane. Wspaniałą rzeczą w trybie incognito jest to, że nie prowadzi do większych zmian w reklamach, które są serwowane, ani nie zachowuje zapisanych loginów i haseł – warto więc z niego korzystać na komputerach, do których dostęp mają też inne osoby.

4. Przeczytaj opinie o sklepie przed pierwszym zakupem

Brzmi to jak truizm, ale mało kto zawraca sobie tym głowę. Nie wszystkie sklepy internetowe mają dobrą opinię. Jeśli szukasz produktów niszowych poza wielkimi internetowymi supermarketami w rodzaju OLX, Allegro czy Amazon, prawdopodobnie wcześniej czy później natkniesz się na miejsca w sieci, które mają lekceważący stosunek do szyfrowania danych w trakcie płatności, czy bezpiecznego przechowywania naszych danych osobowych. Co więc powinniśmy zrobić? Cóż, to dość proste: sprawdzić opinie o sklepie przed złożeniem zamówienia! Nie ufaj tylko opiniom na stronach internetowych. Zrób kilka wyszukiwań ich nazw marek, dodaj słowo “recenzje” i poszukaj komentarzy na mediach społecznościowych, aby zobaczyć, co ludzie mówią o miejscu, któremu zamierza powierzyć swoje pieniądze. Jedna czy dwie negatywne opinie nie powinny cię od razu zniechęcać, ale gdy dany sprzedawca ma ich kilkanaście, warto rozejrzeć się za innym sklepem online!