Jeszcze kilka lat temu lampy podłogowe pojawiały się wyłącznie w salonie. Były kojarzone z przestrzenią przy sofie czy fotelu, gdzie miały wspierać w czasie czytania gazety czy książki i jednocześnie budować przyjemną atmosferę w całym pomieszczeniu. W ostatnim czasie nasze podejście do nich się zmieniło — doceniliśmy ich walory użytkowe, a producenci postarali się o większy wybór pod względem estetyki. Z naszego artykułu dowiesz, jak wybrać lampy podłogowe, by sprawdzały się przez lata.

Lampy podłogowe są dostępne w wielu zróżnicowanych stylach, producenci zadbali również o wyposażenie je w nierzadko bardzo interesujące rozwiązania dodatkowe. To wszystko sprawiło, że pojawiają się dzisiaj w większości polskich domów. Stawiamy je przede wszystkim w salonach, jednak od pewnego czasu pojawiają się także w sypialniach, gdzie z powodzeniem zastępują lampki stołowe, czy w domowych gabinetach, w których wspierają w czasie wykonywania służbowych obowiązków. Podpowiadamy, jak wybrać lampy stojące — na co zwrócić uwagę w czasie zakupów?

Jak wybrać lampy podłogowe do mieszkania?

Styl aranżacyjny

Przeglądając lampy podłogowe, szybko zauważysz, że naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Są niezwykle zróżnicowane pod względem stylistyki. W sklepie Artera znajdziesz przede wszystkim nowoczesne oświetlenie pasujące do minimalistycznych wnętrz, jednak na rynku nie brakuje zdobionych modeli dopasowanych np. do potrzeb mieszkań w stylu angielskim. Pamiętaj, by zawsze wybierać rozwiązania wpisujące się w twój gust. To istotne, by pasowało do aranżacji wnętrza — dzięki temu nie będzie rozpraszało cię w czasie wypoczynku czy pracy. Harmonia ma na co dzień ogromne znaczenie dla naszego mózgu.

Rozmiar lampy podłogowej

Lampy podłogowe należy wybierać z uwzględnieniem swoich możliwości — również, a może przede wszystkim, tych metrażowych. Jeśli więc jesteś właścicielem niedużego mieszkania, skup się raczej na modelach minimalistycznych, o prostych ponadczasowych kształtach. Gdy dysponujesz sporą przestrzenią, masz znacznie większe pole do manewru pod względem wykończenia. Nowoczesne oświetlenie może być zarówno subtelnym uzupełnieniem wnętrza, jak i jego centralnym punktem — zawsze jednak należy pamiętać, że nie powinno w nim ginąć ani go przytłaczać.

Materiały

Przy wyborze oświetlenia warto zwrócić uwagę na materiały, z których zostały wykonane przeglądane przez ciebie lampy podłogowe. Przemyśl dokładnie, do jakiego pomieszczenia je potrzebujesz i jakie będzie ich przeznaczenie. Zastanów się, czy ważniejsze są walory użytkowe, czy wygląd. Współcześnie większość modeli stojących jest przygotowana z wytrzymałych i ponadczasowych elementów ze stali czy drewna. Doskonale odnajdują się one w modnych obecnie aranżacjach industrialnych czy skandynawskich. O ile podstawa w większości przypadków ma małe znaczenie, bardzo ważny jest rozsądny wybór klosza. W pobliżu kuchni lepiej zdecydować się na te wykonane ze szkła, w sypialni zdecydowanie lepszym wyborem będą lampy stojące wykończone tkaniną.

Liczba ramion

Zwróć uwagę, że lampy podłogowe mogą mieć jedno lub więcej ramion. W przypadku rozbudowanych modeli zazwyczaj jedno z nich skierowane jest w stronę sufitu, by generowane przez nie światło odbijało się od niego i przyjemnie rozchodziło po całym pomieszczeniu. Drugie natomiast służy przede wszystkim jako oświetlenie punktowe — sprawdza się podczas czytania czy pracy. Warto wybierać nowoczesne lampy z regulowanym ramieniem, dzięki czemu zyskamy możliwość nakierowania strumienia światła dokładnie tam, gdzie chcemy.

Artykuł sponsorowany