Wiele osób szuka sprawdzonego sposobu, by uniknąć marnowania żywności. Doświadczenie pokazuje, że nie jest to temat powszechny, gdyż bardzo duże jedzenia ląduje w śmietnikach. Każdy, komu zależy na żywności, znajdzie rewelacyjny sposób na wykluczenie takiego zachowania ze swojego życia. Świetnym rozwiązaniem może okazać się pakowarka próżniowa.

  1. Jak działa pakowaczka próżniowa?
  2. Kiedy warto zainwestować w pakowarkę próżniową?
  3. Zalety pakowarek próżniowych
  4. Jak wybrać dobrą pakowarkę próżniową?
  5. Jak przygotować jedzenie do pakowania próżniowego?

Interesuje Cię sposób działania pakowarki próżniowej? A może zastanawiasz się nad jej zakupem, dlatego chcesz poznać wszystkie jej zalety oraz poznać sposób na wybór odpowiedniej maszyny? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Jak działa pakowaczka próżniowa?

Maszyna, jaką jest pakowarka próżniowa pozwala na dłuższe przechowywanie żywności, pozbawione dostępu do powietrza. Brak dostępu do powietrzna znacznie wydłuża termin przydatności konkretnych potraw czy komponentów. Pakowarki próżniowe, jak na przykład gastroprodukt.pl/pakowarki-prozniowe działają na zasadzie wypompowywania powietrza z dedykowanego temu procesowi woreczka, w którym uprzednio przygotowuje się dane produkty.

Ważne jest, by pakowaczki próżniowej nie stawiać obok zgrzewarki. Urządzenia te charakteryzują się podobną zasadą działania, obydwie służą bowiem do pakowania jedzenia, jednak jest jeden istotny szczegół, który je różni. Mianowicie – zgrzewarka służy wyłącznie do zamykania worków, nie potrafi wysysać z nich powietrza, podobnie jak pakowaczka próżniowa.

Kiedy warto zainwestować w pakowarkę próżniową?

Pakowarka próżniowa świetnie sprawdza się w gastronomii. Umożliwia pakowanie wielu produktów spożywczych, bezpieczne ich przechowywanie oraz znaczne wydłużenie terminu ważności do spożycia. Pakowaczka próżniowa jest ekologicznym rozwiązaniem na przedłużenie świeżości żywności, nie używa się tutaj żadnych chemicznych dodatków czy konserwantów. Próżniowe przechowywanie jedzenia dodatkowo minimalizuje ryzyko rozwinięcia różnego rodzaju groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Przechowywanie jedzenia w ten sposób pozwala na poddanie go późniejszej obróbce termicznej, bez większego problemu można je mrozić czy gotować. Zapakowaną próżniowo żywność śmiało można transportować w długiej trasie, bez jakichkolwiek obaw o jej zdatność do spożycia.

Zalety pakowarek próżniowych

Pakowarki próżniowe to urządzenia, które mają praktycznie same zalety. Można do nich zaliczyć:

  • Oszczędność pieniędzy – można powiedzieć, że nigdzie na świecie nie ma kuchni (niezależnie, czy to kuchnia domowa, czy w lokalu gastronomicznym), gdzie nie marnowałaby się chociażby jakaś malutka część żywności. Nawet najdokładniej przemyślana organizacja nie umożliwia wykorzystania 100% produktów, jakie zostały zakupione w sklepie. I tutaj świetnie sprawdza się pakowarka próżniowa, która pozwala uratować niewykorzystane składniki, mogące przydać się w przyszłości.
  • Zwiększona żywotność jedzenia – poza szczelnym przechowywaniem, próżniowa pakowanie pozwala na znaczne wydłużenie zdatności do spożycia niektórych produktów.
  • Brak nudy w kuchni – pakowaczki próżniowe pozwalają na przechowywanie całych potraw, dlatego po ugotowaniu można zapakować posiłek, by mieć na następny tydzień, a kolejnego dnia można ugotować coś całkiem nowego.
  • Więcej wolnego czasu – jeśli mamy możliwość pakowania próżniowego, znacznie więcej czynności związanych z jedzeniem możemy wykonać na zapas. Przykładem może być pokrojenie tego samego mięsa na potrawy, owoców na sok, który robimy regularnie oraz tym podobne rzeczy.
  • Więcej przestrzeni w lodówce – przechowywanie jedzenia zapakowanego próżniowo nie jest tym samym, co przechowywanie go w pojemniku, garnku czy w woreczku. Pakowaczka próżniowa wysysa z woreczka całe powietrze, dzięki czemu do lodówki trafiają jedynie faktyczne rozmiary produktu, bez otoczki w postaci plastiku czy garnków. Pozwala to na równe poukładanie wszystkich.

Jak wybrać dobrą pakowarkę próżniową?

Pakowarki próżniowe to fantastyczne urządzenia, które świetnie mogą sprawdzić się w każdej kuchni. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnej, warto przyjrzeć się paru kwestiom z nieco bliższej perspektywy. Przede wszystkim należy uwzględnić moc urządzenia, gdyż od niej zależy prędkość pakowania. Wydajność pompy również determinuje prędkość, a grubość folii pozwala cieszyć się wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Wiele ciekawych urządzeń można znaleźć na stronie gastroprodukt.pl/pakowarki-prozniowe. Firma oferuje rewelacyjnej jakości pakowarki próżniowe dedykowane nie tylko do użytku w gastronomii, ale również w zaciszu własnego domu.

Jak przygotować jedzenie do pakowania próżniowego?

Jedzenie można pakować albo w folię, albo w specjalne plastikowe woreczki. Niezależnie od materiału, warto zadbać o to, by żywność została odpowiednio przygotowana do procesu pakowania próżniowego. Żywność przed trafieniem do woreczka, powinna zostać dokładnie sprawdzona. Musi być czysta, świeża i schłodzona. Przed zapakowaniem należy ją również odpowiednio osuszyć. Po zapakowaniu, woreczki z żywnością należy przechowywać w określonej temperaturze przez pewien okres czasu.