Regeneracja skrzyni biegów, czyli jak uniknąć awarii na trasie
Który kierowca tego nie przerabiał? Szarpnięcia, opór czy stukanie podczas zmiany biegów. To oznaki problemów z samochodem, które zazwyczaj są skutkiem zaniedbania. Wiadomo, nie na wszystko jest czas. Jednak okresowa regeneracja skrzyni biegów może znacząco ułatwić życie. A i portfel na tym zyska. Porozmawiajmy o tym przez chwilę.
Co ile serwis skrzyni biegów?
Jak każde urządzenie mechaniczne, przekładnia w aucie ma określoną żywotność. Poszczególne modele różnią się od siebie, niemniej fachowa regeneracja skrzyni biegów powinna mieć miejsce co ok. 175000 km.
Należy o tym pamiętać bez względu na występujące objawy. Ich brak to oczywiście dobry znak, ale profilaktyczne wizyty u mechanika nikomu jeszcze nie zaszkodziły. Dzięki temu wielu kierowców uniknęło poważnych awarii, a więc i kosztów.
Okresowa naprawa skrzyni biegów ma sporo sensu, nawet jeśli bardzo dba się o stan auta. Umiarkowany styl jazdy również ma znaczenie. Mimo to każdy pojazd ma prawo ulec usterce po dłuższej eksploatacji, czyż nie? Wczesne reagowanie to zatem klucz do lepszej wydajności i utrzymania jak najwyższej wartości pojazdu.
Symptomy wadliwej skrzyni biegów
Doświadczenie pokazuje, że regeneracja skrzyni biegów zwykle potrzebna jest dużo wcześniej, niż to opisaliśmy powyżej. Problem zwiastują przede wszystkim dźwięki. Uszkodzona skrzynia biegów częściej zgrzyta. Charakterystyczne, metaliczne odgłosy powinny zaniepokoić każdego kierowcę. Tak samo stukanie.
Nowsze skrzynie biegów mają pracować cicho. Tak są zaprojektowane. Dlatego nawet lekkie stukanie może zwiastować uszkodzenie kół zębatych. Towarzyszy temu brak płynności zmiany biegów. Opór na pewno nie był intencją inżynierów, tak więc jego obecności tym bardziej nie powinno się lekceważyć.
Wypadanie biegów z pozycji czy brak możliwości wrzucenia piątki, powiedzmy, to już ewidentny dowód awarii skrzyni biegów. Takie zjawisko świadczy o wysokim stopniu degradacji urządzenia. Jeśli kierowca nie zainterweniuje, auto po prostu odmówi posłuszeństwa.
Jak dbać o przekładnię?
Regularny serwis skrzyni biegów pozwala uniknąć takich problemów. Warto też zadbać o częstą wymianę oleju. Regeneracja skrzyń biegów będzie mniej problematyczna, a więc i tańsza, również w przypadku lżejszej jazdy. Odpowiedni dobór biegu do prędkości dodatkowo ułatwi sprawę.
Zbyt gwałtowna eksploatacja negatywnie wpływa na skrzynię biegów. Niepoprawna redukcja, nadużywanie biegów lub tzw. piłowanie na drodze. To wszystko zmniejsza żywotność mechanizmu. Siłą rzeczy wiele zależy od jego rodzaju, bardzo drogie skrzynie w autach sportowych są w końcu projektowane trochę inaczej. Statystyczny polski kierowca jednak nie ma z czymś takim do czynienia. Pamiętanie o tym to podstawowa odpowiedź na pytanie, jak chronić przekładnię w samochodzie.
Profesjonalna regeneracja skrzyni biegów
Poprawna eksploatacja manualnej skrzyni biegów oddali wizytę w warsztacie o wieleset kilometrów przyjemnej jazdy. Rozsądni kierowcy zawczasu zaplanują serwis przekładni i przeprowadzą go bez stresu. Trzeba tylko znaleźć wyspecjalizowany warsztat i gotowe. Podany wcześniej link na pewno usprawni proces. A ile kosztuje regeneracja skrzyni biegów?
To już zależy od stanu urządzenia oraz jego typu. Naprawa skrzyni biegów może oznaczać 400 zł, ale bardzo zużyta przekładnia to już koszt paru tysięcy. Auta ciężarowe lub ciągniki oczywiście podlegają innym cenom. Jedno jest pewne: im lepiej zdana się o skrzynię, tym taniej wyjdzie jej regeneracja.
Artykuł sponsorowany.