Jelenia Góra to miasto z bardzo ciekawą historią, bogatą kulturą i licznymi zabytkami. Jeżeli się tu wybieramy, zarówno na dłuższą, jak i krótszą chwilę, dobrze byłoby coś zwiedzić. Najpierw jednak trzeba będzie dowiedzieć się tego, co właściwie warto obejrzeć w Jeleniej Górze.
1. Rynek
Jeleniogórski Rynek prezentuje się niezwykle atrakcyjnie pod względem wizualnym, dlatego skupia uwagę nie tylko turystów, ale również i mieszkańców. Podziwiać można tu, chociażby liczne kamienice, które pamiętają to, co działo się w tym mieście przed wieloma laty. Jednym z ciekawszych budynków, jakie można tu obejrzeć jest z całą pewnością ratusz z wciąż funkcjonującą galerią. Ponadto, w okolicach rynku znajduje się wiele ciekawych straganów z pamiątkami z Jeleniej Góry. Można tu zakupić również wyroby typowe dla regionu. Wreszcie, uwagę zwracają liczne knajpki i kawiarnie mieszczące się w rynku. Jeśli odwiedzimy to piękne miasto, warto spróbować jakiegoś dania i orzeźwić się jakimś napojem.
2. Bazylika św. Erazma i św. Pankracego
Adres: Plac Kościelny 1, tel: 75 752 21 60
Jest to wspaniała i monumentalna bazylika gotycka. Jest ona wyposażona między innymi w portal pochodzący z wieku XV, a także w barokowy ołtarz projektu norweskiego rzeźbiarza. Uwagę zwraca też zabytkowa chrzcielnica oraz przepiękne i liczne rzeźby. We wnętrzu tej świątyni podziwiać można też ciekawe malowidła przedstawiające rozmaitych świętych. Warto byłoby przyjrzeć się temu obiektowi sakralnemu zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Obok znajduje się dobudowana kaplica grobowa w barokowym stylu. Mieści się tu też balkon, który w dalekiej przeszłości pełnił rolę miejskiej ambony. Zewnętrzne mury ozdabiają też całkiem liczne epitafia i płaskorzeźby. Jeśli postanowimy odwiedzić to miejsce, pokuśmy się o spacer po okolicy. Dzięki temu będziemy mogli obejrzeć też ciekawy budynek plebanii. Została ona wpisana do rejestru zabytków jeszcze w latach 60 ubiegłego wieku. Od roku 2011 świątynia posiada zaś status tak zwanej bazyliki mniejszej.
3. Mury obronne z basztami
Obronne mury datowane są jeszcze na XIV wiek. Co znamienne, najwyższe umocnienia sięgały aż ośmiu metrów. Niegdyś znajdowała się tu też sucha fosa, ale współcześnie nie ma już po niej śladu. Co interesujące, niegdyś mieściły się tu też urocze ogrody. Część fosy ulokowana między Bramą Wojanowską a Bramą Zamkową służyła też jako ogród zoologiczny. Pierwotnie w murze tym znajdowały się trzy bramy. Mowa tu o bramie Zamkowej, a także o Bramie Wojanowskiej i o Bramie przy ul, Długiej. Niestety, burzliwa historia Polski nie pozostała też bez wpływu na Jelenią Górę. Dlatego też do czasów współczesnych zachowały się jedynie fragmenty dawnych, majestatycznych obwarowań. Mimo to prezentują się one atrakcyjnie po dziś dzień, dlatego naprawdę warto przyjrzeć się im z bliska.
Więcej ciekawych miejsc w Jeleniej Górze znajdziesz tutaj: terefe.pl/jelenia-gora-atrakcje
4. Ratusz
Adres: Plac Ratuszowy, tel: 75 754 61 59
W Jeleniej Górze uwagę zwraca piękny ratusz, w stylu barokowo-klasycystycznym. Budowla ta została wzniesiona w roku 1749. Uległa jednak dość znaczącej przebudowie w roku 1924. Współcześnie mieści się tu rzecz jasna siedziba władz administracyjnych oraz samorządowych miasta. Ratusz ten został wpisany do rejestru zabytków na skutek decyzji konserwatora zabytków. Wzniesiony został na planie prostokąta i posiada aż trzy kondygnacje. Wyróżnia go też mansardowy dach. Budynek ratusza prezentuje się ciekawie nie tylko z zewnątrz, ale i od środka.
5. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
Adres: Wojska Polskiego 38, tel: 75 642 81 10
Budynek Teatru imienia Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze jest przykładem architektury secesji jeleniogórskiej. Został zaprojektowany przez Alfreda Daehmela. Występowały w nim między innymi takie znane osoby jak Krystyna Dmochowska, Izabella Olejnik, Piotr Żurawski czy Grzegorz Cinkowski. Budynek teatru robi na turystach spore wrażenie z zewnątrz, ale jego wnętrze także warte jest odwiedzenia. Okazuje się, że główna sala jest w stanie pomieścić aż 550 osób. Uwagę zwracają też urokliwe balkony.
6. Kaplica św. Anny
Adres: Brama Wojanowska
Kaplica ta została wzniesiona ku czci babki Jezusa Chrystusa. Głosi to zresztą inskrypcja znajdująca się tuż nad portalem wejściowym do obiektu. Brzmi ona następująco: “Wzniesiona ku chwale wielkiej babki Chrystusa, świętej Anny”. Umieszczono tu też tablicę pamiątkową na 840-lecie założenia miasta Jelenia Góra. Można podziwiać tu też ciekawe malowidła oraz płaskorzeźby, przedstawiające między innymi cherubiny. Kaplica ta jest dość kameralnym miejscem, dlatego stanowi doskonały wybór dla osób, które chcą pomodlić się w ciszy bądź po prostu chwilę porozmyślać. Będąc w tym miejscu, na pewno warto poprzyglądać się ścianom i zwrócić uwagę na liczne i interesujące szczegóły.
Artykuł sponsorowany