Najbardziej popularna metoda płatności w Polsce – Blik od niedawna dostępna jest prawie na całym świecie. Konsumenci mogą nie tylko kupować produkty w sklepach, płacić w polskich kasynach akceptujących Blik, ale także w wielu punktach usługowych, a nawet przesyłać pieniądze wprost na telefon komórkowy. System błyskawicznych płatności powstał prawie sześć lat temu, a jego twórcami były największe polskie banki. W tym czasie stał się najchętniej wykorzystywaną płatnością elektroniczną, wyprzedzając pod względem liczby zrealizowanych transakcji nawet karty płatnicze. Największą zaletą metody błyskawicznych płatności Blik są przede wszystkim: darmowe przelewy, ogromna prostota aplikacji i nieskomplikowana obsługa.

W połowie maja 2021 roku zrealizowano przełomową, bo miliardową transakcje przy użyciu właśnie tej metody płatności. Blik dostępny jest praktycznie dla wszystkich użytkowników bankowych aplikacji mobilnych w Polsce. Można nim płacić nie tylko za zakupy w internecie. Jest akceptowany również w ponad 700 tysiącach terminali płatniczych i 20 000 bankomatów. Według zapowiedzi kierownictwa firmy w niedługim czasie dojdzie do przełomowego wydarzenia , jakim będzie uruchomienie płatności zbliżeniowych Blik. Swój międzynarodowy sukces odnosi także dlatego, że w 2020 roku jej udziałowcem została jedna z największych firm technologicznych w dziedzinie finansów – Mastercard. Ta współpraca zaowocowała nie tylko wdrożeniem bezpiecznych płatności zbliżeniowych na ternie naszego kraju, ale również w skali całego świata.

Firma opóźniła nieco wdrożenie płatności zbliżeniowych przy użyciu smartfona ze względu na sytuację epidemiologiczną. Według informacji opublikowanych przez Polski Standard Płatności Blik będzie akceptowany we wszystkim terminalach POS, w których realizowane są płatności zbliżeniowe Mastercard. Dzięki temu polska metoda płatności ma ogromną szansę na to, by zdobyć miano prawdziwie globalnej metody płatności, dostępnej nie tylko do Polaków. Bezpieczeństwo transakcji inicjowanych poza granicami naszego kraju, będzie gwarantowane przez system tzw. tokenizacji w systemie Mastercard Digital Enablement Services (MDES), który pozwala na generowanie danych instrumentu płatniczego dla konkretnego urządzenia, co daje gwarancję całkowitego bezpieczeństwa.

Już wcześniej bo w 2019 roku firma poczyniła pierwsze kroki, by stać się prawdziwe międzynarodowym systemem płatności mobilnych. Firma DXC Technology z Emiratów kupiła licencję na wdrożenie technologii Blik, w celu wykorzystania jej na tamtejszym rynku. Z nowej metody płatności na Bliskim Wschodzie, będą korzystać osoby posiadające dowód tożsamości oraz konto bankowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nowy system płatności mobilnych będzie jednak różnić się od Blik, gdyż zostanie oparty na schematach płatności kartą wydawaną przez tamtejsze banki. Inwestor zakupił w Polsce jedynie rozwiązanie technologicznie, które nie zostanie w przyszłości zintegrowane z Blik.