Gry strategiczne zajmują wyjątkowe miejsce wśród gier komputerowych. Niezależnie od ich motywu przewodniego, dają graczowi specyficzny cel — pokonanie wroga za pomocą rozsądnego, „strategicznego” zarządzania swoimi siłami, a po drodze radzenie sobie z różnymi wyzwaniami.

Gry strategiczne różnią się od gier w Ice Casino Polska, gdzie głównie są prezentowane automaty do gier, gry karciane i stołowe, gry na żywo, ale równie warte uwagi.

Crusader Kings 3

Crusader Kings 3 została uznana za najlepszą grę strategiczną 2020 roku. Jest to gra RPG ze sporym rozmachem i dobrą grafiką. Dużą rolę położono tu na wcielanie się role średniowiecznych szlachciców, a także dodano do gry wiele nowych funkcji.

Trzecia wersja gry jest wyjątkowo ambitna i podrasowana. Ponadto posiada system podpowiedzi i wskazówek. Na gracza czekają wojny, intrygi i wiele tajemnic, dzięki którym trudno jest oderwać się od rozgrywki.

Old World

Akcja Old World toczy się w starożytności i skupia się na budowaniu imperium, a także życiu zwykłych ludzi. Wszystko odbywa się w prawdziwie realistycznym otoczeniu. Gracz wciela się we władcę, który zakłada rodzinę, a gra toczy się także za panowania jego spadkobierców (w których także wciela się gracz). Oznacza to, że gracze nie tylko zajmują się ekonomicznymi i wojennymi strategiami, ale także relacjami międzyludzkimi. Gra z pewnością przypadnie do gustu fanom serii Crusader Kings.

Age of Empires

Age of Empires to gra historyczna, w którym gracz prowadzi cywilizację przez cztery różne epoki. Gra zadebiutowała w 1998 roku i zdobyła wiele nagród oraz uznanie graczy. Twórcami gry jest między innymi Microsoft, a Age of Empires jest uznawane na jeden z najważniejszych tytułów w gatunku RTS.

Najważniejszą częścią gry jest przechodzenie przez kolejne epoki w dziejach ludzkości. Wszystko zaczyna się od epoki kamienia, potem następuje neolit, a następnie epoka brązu i epoka żelaza. Aby uzyskać awans do kolejnej epoki, należy zebrać odpowiednią ilość zasobów. Pozwala to rozbudować miasto o nowe budynki, technologie i jednostki. Age of Empires doczekała się kilku części i dodatków, w tym The Warchiefs oraz The Asian Dynasties.

Civilization 6

Gry z serii Civilization nieustannie znajdują się w czołówce najczęściej kupowanych gier strategicznych. Co jakiś czas pojawiają się rozszerzenie, które nie pozwalają graczom zapomnieć o tej już kultowej grze. W części szóstej gry dużą wagę przywiązuje się do systemu dzielnic w miastach, które można układać w stosy. Sprawia to, że miasta stają się bardzo rozległymi obiektami, które wymagają porządnego planowania.

Podczas rozgrywki pojawiają się nowe koncepcje Golden Ages i Dark Ages, a gracze otrzymują premię uzależnioną od tego, w jaki sposób rozwija się stworzona przez niego cywilizacja. Nie bez znaczenia są zmiany klimatyczne i katastrofy ekologiczne.

Gracz odniesie zwycięstwo w momencie, gdy jego cywilizacja odniesie jedno z kilku możliwych zwycięstwo, które przewiduje gra Civilization. Może być to zwycięstwo naukowe, jeśli gracz ukończy ekspedycję na inną planetę, jako pierwszy, jeśli gracz zdominuje stolice innych cywilizacji, jeśli na jego terenie pojawi się więcej zagranicznych odwiedzających, niż całkowita liczba turystów w krajach innych cywilizacji. Ponadto dostępne są zwycięstwa religijne i punktowe, które następuje po podliczeniu punktów za poszczególne kategorie.

Europa Universalis 4

W grze Europa Universalis 4 gracz wciela się w dowódcę społeczeństwa, które prowadzi od końcówki czasów średniowiecza do XIX wieku. Zadaniem gracza jest określenie strategii politycznej narodu, dowodzenie armią, stworzenie imperium i zadbanie o kwestie ekonomiczne. Gracz może samodzielnie tworzyć historię Europy, budując swoje własne imperium, a także tworząc kolonie na innych kontynentach. Jest to okazja do zbudowania alternatywnej wersji dobrze znanej historii.

Kozacy: Europejskie boje

Cossacks: European War to gra, która jest uważana za jedną z najlepiej sprzedających się gier wszechczasów. Dotychczas do głównej gry zostały wydane dwa dodatki — Kozacy: Powrót na wojnę oraz Kozacy: Sztuka wojny.

Podczas rozgrywki pojawiają się realistyczne scenariusze historyczne i mapy z XVII i XVIII wieku, prawdziwe wojny i bitwy. Dzięki zaangażowaniu wielu jednostek, bitwy w tej grze są spektakularne i widowiskowe.

Total War: Three Kingdoms

Gra Total War: Three Kingdoms rozgrywa się trakcie wojny domowej toczącej się w Chinach. Jest to turowa strategia taktyczna rozgrywana w czasie rzeczywistym. Akcja rozgrywa się w okresie Trzech Królestw (220-280). Zadaniem gracza jest kontrolowanie jednej z 12 frakcji w grze oraz wyeliminowanie innych frakcji i zjednoczenie Chin, a w konsekwencji zostanie władcą całego państwa. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ inne frakcje są kontrolowane przez doświadczonych i podstępnych watażków. Gracz dowodzi różnymi jednostkami w bitwie, wśród których jest zarówno piechota, jak i kawaleria. Gracz może także wystawić na pole bitwy do trzech generałów jednocześnie i trzymać trzech w rezerwie.

Postacie w grze tworzą skomplikowaną sieć relacji, która jest istotna nie tylko na polu bitwy. W grze ważne jest wszystko — umiejętności dyplomatyczne, wydajność w bitwie oraz obecność wojowników. Walka o Chiny tworzy wciągającą kampanię, pełną akcji i dynamizmu, który nie był tak widoczny w poprzednich częściach gry Total War.

XCOM 2

XCOM 2 jest strategiczną grą turową. Twórcami gry jest firma Firaxis Game. Akcja gry XCOM 2 dzieje się w roku 2035, czyli dwie dekady po wydarzeniach znanych z gry XCOM: Enemy Unknown. Tym razem tajna organizacja wojskowa XCOM chce rozpocząć walkę z nadciągającą inwazją obcych. W obliczu przegranej wojny decyduje stawić opór przed nadciągającą okupacją planety Ziemi przez obcych przybyszów.

Podczas trwania rozgrywki, planeta Ziemia jest kontrolowana przez Advent, a organizacja XCOM odeszła w zapomnienie. Celem grupy Advent jest poprawa opinii o obcych przez mieszkańców ziemi, a także propagowanie informacji o tym, że mają oni pokojowe zamiary. W grze pojawia się Avenger, czyli baza gracza oraz mobilny sterowiec.

Artykuł sponsorowany